Tänapäeval hoonetes soojuse säilitamist lahendatakse kaasaegsete soojusisolatsioonimaterjalide abil, mis suudavad lausa imesid teha. Selleks, et elada soojas ja mugavas majas ega kulutada energiat sooja säilitamiseks, tuleb teha õige valik soojusisolatsioonimaterjalide osas. Arvestades tänapäeva materjalide mitmekesisust seda valikut lihtne teha ei ole.

On olemas erinevaid tüüpe fassaadi soojustussüsteeme. Käesolevas peatükis vaatame fassaadi soojustust koos hilisema viimistlusega, kasutades selleks soojustuskrohvi süsteemi. Fassaadi viimistlus on soojustuskrohvi süsteemi puhul piisavalt keeruline ja töömahukas. Rahuldava tulemuse saamiseks tuleb õigesti valida soojusisolatsioonimaterjali, krohvi ja liimikomponente. Lisaks tööde teostamisel tuleb vaja ka kvalifitseeritud spetsialistide abil. Vastasel juhul võib oodatava efekti asemel majja tekkida hallitus ja seen.

Mida kujutab endast soojustuskrohvi süsteem? See tähendab, et soojustus kinnitatakse väljastpoolt hoonet tsementliimisegu ja tüüblite abil, seejärel valmistatakse soojustuskihi pinnal juba nimetatud tsementliimisegust õhuke ja vastupidav kaitsekiht, mis on armeeritud klaaskiudvõrguga ja lõpuks teostatakse fassaadiviimistlus õhukeste krohvikihtide abil. Hoone soojustamisel kasutatakse veega segatud ehitussegusid ja ka kasutusvalmis krunte ja krohvi ning värve, mis on valmistatud vesipolümeerdispersiooni alusel. Soojustamisel kasutatakse kerget soojusisolatsioonmaterjali, millele pinnale kantakse õhuke kaitse-dekoratiivkiht (kaitse – ja krohvikihi kogupaksus tavaliselt on 7,5 kuni 10 mm). Tulenevalt sellest kogu süsteem on suhteliselt kergekaaluline.

See, et materjalid sisaldavad vett ja kantakse peale õhukese kihina, toob kaasa mõningaid tööpiiranguid selliste süsteemide puhul. Soojuskihi montaaž ja pinna viimistluseks on sobilik temperatuur vahemikus + 5º С – + 30º С. Kuid sellisel soojustusviisil on kokkuvõttes nii palju positiivseid omadusi, et märgitud piirangud ei ole mingil moel takistuseks selle mooduse laialdasel kasutusel. Soojustuskrohvi süsteem kaitseb hoone seinu tõhusalt ümbritseva keskkonna mõjude eest (vahelduv temperatuur, pakane, sademed, kahjulikud ained, mida suurlinnade õhus on külluses). Sellised soojustusviisid on kauakestvad. Kogemused on näidanud, et nende kasutusaeg tehniliste näitajate halvenemiseta ning remondivajaduseta on üle 30 aasta. Selline soojustusviis peab vastu üle 75 külmumise – sulamistsükli. Eesti külmatingimusi silmas pidades on see eriti oluline. Kergete materjalidega fassaadiviimistlus võimaldab viia miinimumini hoone seintele ja vundamendile langeva koormuse, mis mängib olulist rolli vanade hoonete soojustamise puhul.

Soojusisolatsioonimaterjalide omadused. Mida valida?
Soojustusmaterjalide valik – mineraalvill või polüstürool – on soojusisolatsioonimaterjali valiku küsimus. Mineraalvillal on kaks olulist eelist – mittepõlev ja kõrge auruläbilaskev. Vahtpolüstürool omakorda erineb mineraalvillast odavuse poolest (olles üle 3 korra odavam) ja kergema kaalu poolest (9-10 korda kergem). Vahtpolüstürool ja mineraalvill on oma soojusisolatsiooniomadustelt praktiliselt võrdsed – nende soojajuhtivus normikohaselt ei tohi ületada 0,038 W / m2.

Auruläbilaskvus – ehituses on vesi alati olnud vaenlane nr.1, aidates kaasa nii hoone lagunemisele, kui ka hoone soojusisolatsiooni vähendamisele. Seetõttu fassaadide soojustamisel hoolega jälgitakse niiskuse ülekande protsesse – liigne niiskus tuleb hoonest eemaldada, kuna kuivus on soojus ja vastupidavus. Aruläbilaskvuselt on mineraalvilla ja vahtpolüstürooli vahel suur erinevus. Mineraalvill ei osuta erilist vastupanu veeaurudele – need kergelt pääsevad piirdekonstruktsioonist läbi ning kondensaat efektiivselt eemaldub.
Seejuures viimistlusmaterjalidel peab olema kõrge auruläbilaskvus. Seega fassaadi mineraalvillaga soojustamisel peab kasutama viimistlusel ainult krohvi, millel on kõrge auruläbilaskvus.

Tuleohutus – mineraalvillal on veel üks eelis – see ei põle. Mineraalvilla valmistamisel kasutatav basaltkiud kannatab kõrget temperatuuri (kuni 1000°C), seejuures mineraalvilla tahvlid säilitavad oma vormi, ettenähtud tugevuse ja soojustusisolatsiooni omadusi. Sellest tulenevalt on mineraalvilla kasutus soojustusmaterjalina peaaegu piiramatu (tööstusobjektidel, kõrgehitistel ja ka kõrgendatud tuleohutusnõuetega hoonetel).

Hoonete soojustamine vahtpolüstürooliga on võimalik ainult täiendavate tuletõrjeteenistuste kooskõlastuste puhul. Vahtpolüstürooli soojustusel tuleb paigaldada horisontaalsed tuletõkke sektsioonid ning uste ja akende ümber tuleb mineraalvilla tahvlitest piirdeid paigaldada.

Erikaal – vahtpolüstüroolil, erinevalt mineraalvillast, on madalam tihedus. See tähendab, et vahtpolüstürooliga soojustamisel on hoone seintele ja vundamendile koormus märgatavalt väiksem, kui mineraalvilliga soojustamise puhul.

Ökonoomsus – me oleme juba välja selgitanud, et vahtpolüstürool jääb mineraalvillale alla auruläbilaskvuse ja tuleohutuse järgi. Kuid on näitaja, mis jätab vahtpolüstürooli esikohale – see on hind. Vahtpolüstürool on mineraalvillast enam, kui 3 korda odavam. Kuna materjali on mugav kasutada, on tööjõukulud soojustamisel vahtpolüstürooliga 20-30 % madalamad, kui mineraalvilliga soojustamisel.
Arvestades kirjeldatud vahtpolüstürooli ja mineraalvilla omaduste erinevusest, tuleb soojustamise viisi valikul lähtuda igal konkreetsel juhul eraldi.

Õige valiku puhul saate kvaliteetselt soojustatud fassaadi, mis kestab kaua ja annab hoonele väärika välisilme.

Ning veel kord kõige olulisemast – usaldage oma hoone soojustamist ainult spetsialistidele, ning kindlasti kaasake tööle kogenud järelvalveteenuse inseneri.

Anton Slepuhhin,
juhataja, OÜ Ehituskonsult Grupp
info@ehg.ee
www.ehg.ee

Какую фасадную систему теплоизоляции выбрать?

В наше время проблема сохранения тепла в зданиях решается при помощи современных теплоизоляционных материалов, которые способны творить настоящие чудеса. Для того, чтобы жить в теплом и уютном доме и не тратить много энергии на его сохранение, необходимо правильно подобрать теплоизоляционный материал. Учитывая существующее сегодня многообразие материалов, сделать это совсем непросто.

Существует несколько групп фасадных систем утепления. В данной статье мы рассмотрим варианты утепления фасада и последующей отделки при помощи «легко-мокрых» штукатурных систем. Этот процесс достаточно сложный и трудоемкий. Для достижения хорошего результата необходимо правильно подобрать теплоизоляционный материал, штукатурный материал, клеевые составы. Кроме того, данная работа должна выполняться квалифицированными специалистами, иначе вместо ожидаемого эффекта у вас в доме может появиться плесень и грибок.

Что такое система утепления «легко-мокрым» способом? Это значит, что утеплитель крепится снаружи здания цементными клеевыми растворами и дюбелями, затем на поверхности утеплителя из этих же клеевых растворов изготовляется тонкий, но прочный защитный слой, армированный стеклосеткой, и, наконец, декоративная отделка фасада выполняется тонкослойными штукатурками. Слово «мокрый» обозначает в данном случае, что при утеплении здания используются затворяемые водой строительные смеси, а также готовые к применению грунтовки, штукатурки, краски на основе водных полимерных дисперсий. А слово «легкий» говорит о том, что для утепления используется легкий теплоизоляционный материал, на который наносится тонкий защитно-декоративный слой (общая толщина защитного и штукатурного слоев обычно составляет от 7,5 до 10 мм), поэтому в сумме вся система имеет небольшой вес.

То, что материалы содержат воду и при этом наносятся тонкими слоями, налагает некоторые ограничения на условия работы с такими системами: монтаж можно осуществлять только при температуре воздуха и отделываемой поверхности от +5 до +30°С. Однако, этот способ утепления обладает таким сочетанием положительных качеств, что упомянутые ограничения нисколько не препятствуют его широкому распространению. Утепление «легко-мокрым» способом эффективно защищает стены здания от воздействия окружающей среды (знакопеременных температур, морозов, атмосферных осадков, агрессивных веществ, содержащихся в атмосфере крупных городов). Данные системы утепления долговечны. Как показывает опыт, срок их эксплуатации, без ухудшения технических характеристик и необходимости ремонта, составляет свыше 30 лет. Системы утепления «легко-мокрым» способом прекрасно выдерживают морозы (более 75 циклов замораживания-оттаивания). Для климата Эстонии это качество является особенно важным. Отделка фасадов легкими материалами позволяет снизить до минимума нагрузку как на стену здания, так и на его фундамент, что играет существенную роль при утеплении старых зданий.

Свойства теплоизолирующих материалов. Что же выбрать?
Выбор между утеплительными материалами — минеральной ватой или полистиролом — вопрос выбора теплоизолирующего материала. Минераловатная плита имеет два основных преимущества: негорючесть и высокая паропроницаемость. Пенополистирол, в свою очередь, отличается от минераловатной плиты дешевизной (более чем в 3 раза) и меньшим весом (в 9- 10 раз легче). Пенополистирол и минераловатные плиты по своим теплоизолирующим свойствам практически одинаковы; их теплопроводность по существующим нормам не должна превышать 0,038 Вт/m2.

Паропроницаемость: в строительстве вода всегда была врагом номер один, способствуя как разрушению сооружений, так и ухудшению их теплоизоляции. Поэтому при утеплении фасадов большое внимание уделяется процессам влагопереноса — лишняя влага должна удаляться из здания, ведь сухость — это тепло и прочность. По паропроницаемости минераловатная плита и пенополистирол сильно отличаются друг от друга. Минеральная вата оказывает незначительное сопротивление парам воды. Они легко проникают сквозь ограждающую конструкцию, а конденсат эффективно удаляется. При этом отделочные материалы, конечно же, должны иметь высокую паропроницаемость. Поэтому при утеплении фасада минеральной ватой отделку можно проводить только штукатурками с высокой паропроницаемостью.

Пожароопасность: минеральная вата имеет еще одно достоинство — она не горит, базальтовое волокно, из которого они изготавливаются, выдерживает высокие температуры (до 1000°С), при этом плиты сохраняют форму, определенную прочность и теплоизоляционные свойства. Поэтому область применения минеральной ваты, в качестве утеплителя, практически не ограничена (для промышленных объектов и зданий с повышенной этажностью, а также с повышенными требованиями пожарной безопасности). Утепление зданий полистиролом возможно при дополнительном согласовании с пожарными службами- следует устанавливать горизонтальные противопожарные рассечки, а по всем сторонам оконных и дверных проемов делать окантовки из минераловатных плит.

Удельный вес: пенополистирол, в отличие от минераловатной плиты имеет очень низкую плотность. Это значит, что, при утеплении пенополистиролом, увеличение нагрузки на фундамент и стены здания будет значительно меньше, чем при утеплении минплитой; в ряде случаев это бывает важно, например, если речь идет о старых зданиях.

Экономичность: мы уже выяснили, что пенополистирол несколько уступает минераловатной плите по паропроницаемости и пожаробезопасности. Однако, есть показатель, по которому первенство остается за пенополистиролом — сам пенополистирол более чем в три раза дешевле минераловатной плиты. Поскольку материал очень удобен в работе, трудозатраты при утеплении пенополистиролом, как правило, на 20-30% ниже, чем при утеплении минплитой.

Исходя из описанных особенностей пенополистирола и минплиты, мы можем определиться с выбором системы утепления в каждом конкретном случае.

Сделав правильный выбор, вы получите качественно утепленный фасад здания, который долго вам прослужит и обеспечит достойный внешний облик вашему зданию. И еще раз хочу подчеркнуть главное — доверяйте утепление вашего дома только специалистам, а также обязательно привлекайте к работе опытного инженера по надзору.

Антон Слепухин,
руководитель OÜ Ehituskonsult Grupp
info@ehg.ee
www.ehg.ee