Eksisteerib väljakujunenud ekslik arvamus, et vuukide hermetiseerimisel paneelmajas ja selle fassaadi soojustamisel on üks ja sama efekt. Tegelikult ei ole see päris nii, õigemini öeldes ei ole see üldse mitte nii. Peamiseks ülesandeks on paneelide vaheliste vuukide hermetiseerimine – see on maja kaitsmine niiskuse eest ja elamu hermeetilisuse hoidmine. Hoone hermeetilisus omakorda, koos korteri õige ekspluatatsiooni (tiheda tuulutamise või hea ventilatsiooniga) ja kvaliteetselt paigaldatud soojusisolatsioonikihtidega tagab sooja säilimise ja soodustab niiskuse teket. Tasub märkida, et paneelide vuukides polüuretaanmassi kihi või mastiksi all asub alati spetsiaalne tihend. See on alus, millele kantakse mastiks ja mis võimaldab hoida soojust.

Vuukide hermetiseerimise tippaeg saabub reeglina sügisel. See on seletatav asjaoluga, et inimestele on omane lükata kiired tegevused „homsele“. Suvel sellised probleemid väga paljusid ei huvita, seetõttu on suur osa väljakutsetest seotud olukorraga, kus on juba tõesti „hilja“: näiteks sadas vihma ja niiskus korteris suurenes järsult. Nii võivad kiirtööde järjekorrad venida nädala pikkuseks või isegi kauemaks.

Üldiselt võib vuukide hermetiseerimisega tegeleda kuni temperatuurini -5 C, kuid kindlasti mitte vähem. Asi ei ole selles, et külmema ilmaga töid teostada ei saaks vaid selles, et ehitusnormide järgi ei tohi materjali pinna temperatuur langeda alla +5 C ja peab olema kuiv. Kerge külmaga kasutatakse pinna soojendamiseks spetsiaalseid soojendajaid. Mõlemal juhul on hermetiseerimise teostamise eelduseks kuiv ilm.

Hermetiseerimise materjalina kasutatakse viimasel ajal ühe tihemini polüuretaanmassi SIKA: kvaliteedilt on see sarnane vanemate materjalidega, samal ajal kui selle ostuhind on sarnane teiste turul olevate pakkumistega, lisaks rõõmustab õigeaegne tarneaeg.

Korteris oleva niiskuse põhjuseks ei ole ainult paneelide vaheliste vuukide hermeetilisuse häired. Fassaadi soojusisolatsiooni vananemine võib samuti esile kutsuda kondensaadi tekke maja siseseintel ja siin ei ole juba mõtet tegeleda vuukide hermetiseerimisega – vaja on läbi viia diagnostika (termograafia) ja tegeleda soojusisolatsiooni uuendamisega.

Tihti pöörduvad inimesed palvega täita ventilatsiooniavad, mis asuvad viimaste korruste akende kohal. Sellised otsused tulenevad teadmatusest, et ventilatsiooniavad on vajalikud just selleks, et katuse ja viimase korruse katuse vahele ei tekiks kondensaat. Selleks et kaitsta ventilatsiooniavasid nendesse sattuva niiskuse eest (vihm ja lumi) on mõistlik paigaldada nende kohale metallvisiirid.

Võib märkida, et paneelmaja seinte soojusisolatsioon ei väljendu ainult fassaadi soojustamises või vuukide hermetiseerimises vaid ka kõikide termoisolatsiooni võimaldavate tegurite õiges kasutamises. Vuukide hermetiseerimisel on mõtet ainult siis kui fassaadi soojusisolatsioon on normaalses olukorras; sama võib öelda ka teiste soojust säästvate faktorite kohta. Vuukide hermetiseerimisel on mõtet ainult siis kui fassaadi soojusisolatsioon on normaalses seisukorras; sedasama võib öelda ka teiste soojust säästvate tegurite kohta. Muidugi on parem kui soojusisolatsioonitöid teostatakse aegsasti ja kooskõlastatult teiste töövõtjatega.

Andry Lau,
Emaile OÜ
emaile@hot.ee

Теплоизоляция: герметизация швов

Существует устоявшееся ошибочное мнение, что герметизация швов в панельном доме и утепление его фасада имеют один и тот же эффект. На самом деле, это не совсем так, а вернее сказать, совсем не так. Главная задача герметизации межпанельных швов — это защита дома от влаги и сохранение герметичности помещения. Герметичность помещения, в свою очередь, в совокупности с правильной эксплуатацией квартиры (частым проветриванием или хорошей вентиляцией) и качественно установленными теплоизоляционными слоями обеспечивает сохранение тепла и препятствует образованию сырости. Стоит отметить, что в панельных швах под слоем полиуретановой массы или мастики всегда находится специальная уплотнительная трубка. Эта трубка служит основой, на которую кладется мастика, и вместе с тем помогает сохранять тепло.

Пик работ по герметизации швов обычно приходится на осень. Это объясняется тем, что людям свойственно откладывать срочные дела «на потом». Летом подобные проблемы мало кого волнуют, поэтому большая часть вызовов связана с ситуацией, когда уже действительно «назрело»: например, прошел дождь и влажность в квартире резко увеличилась. Тогда-то и появляются очереди из краткосрочных объектов на неделю, а то и дольше.

Вообще, заниматься герметизацией швов можно вплоть до -5 С, но никак не ниже. Дело тут не в невозможности проведения работ, а в том, что по строительным нормативам температура поверхности материала должна быть сухой и не должна опускаться ниже +5 С. В легкий мороз для нагревания поверхности используют специальные обогреватели. В любом случае, необходимым условием проведения герметизации является сухая погода.

В качестве герметизационного материала в последнее время чаще используют полиуретановую массу SIKA: по качеству она сопоставима с зарекомендовавшими себя на рынке материалами, в то время как ее закупочная цена сопоставима с другими предложениями, да и своевременная доставка тоже радует.

Однако не только нарушение герметичности межпанельных швов может стать причиной сырости в квартире. Пришедшая в негодность теплоизоляция фасада тоже может вызвать появление конденсата на внутренних стенах дома, и вот тут уже смысла заниматься герметизацией швов нет — необходимо провести диагностику (термографию) и заняться обновлением теплоизоляции.

Часто люди обращаются с просьбой заделать вентиляционные отверстия, расположенные над окнами последних этажей. Такие решения возникают от незнания того, что вентиляционные отверстия нужны как раз затем, чтобы между крышей и потолком верхнего этажа не возникал конденсат. А для того, чтобы защитить вентиляционные отверстия от попадающей в них влаги (дождя или снега), полезным будет установить над ними металлические козырьки.

Как можно заметить, теплоизоляция стен панельного дома проявляется не только в утеплении фасада или герметизации швов, но в правильном использовании всех факторов, обеспечивающих теплоизоляцию. Герметизация швов имеет смысл, только если теплоизоляция фасада находится в нормальном состоянии; то же можно сказать и о других теплосберегающих факторах. И, конечно, лучше, если теплоизоляционные работы проводятся заблаговременно и в согласовании с другими подрядчиками.

Андри Лау,
Emaile OÜ
emaile@hot.ee