Tallinnas on 70% elamufondist majad, mis on ehitatud möödunud sajandi 50-80ndatel aastatel. Nendes hoonetes on keskküttesüsteemi torud ja radiaatorid ummistunud setetest – mudasettest, mis koosneb 90% ulatuses raua oksüdantidest.

See on üks põhjustest, miks ruumide kütmiseks kulub nii palju energiat. Katlakivi ja muude setete soojusjuhtivus on oluliselt madalam kui metalli oma. On teada, et kõigest 3mm katlakivi neelab 25% soojusenergiast. Soojuskandja – kuum vesi ei anna enam efektiivselt sooja meie ruumidesse. See on sama hea, kui mähkida kõik torud ja radiaatorid korteris soojusisolatsioonivatti. Osaliselt võib seda kadu kompenseerida soojuskandja temperatuuri suurendamisega süsteemis, aga see tähendab lisakulutusi. Nii näiteks toob 1mm paksune katlakivi kaasa kütuse kulu suurenemise 2,5% ja 4mm paksune 7,5%, mis vastab katlamajas masuudi ülekulule 770 kg/ ööpäevas.

Lisaks sellele – tänu läbipääsuava väiksemaks muutumisele langeb torus surve (toru läbiva kuuma vee kogus), järelikult väheneb ka juurdetulev soojus. Selleks, et kompenseerida seda kadu, on vaja suurendada survet elektripumpade töö suurema intensiivsuse arvel ja ka see on kaotus rahas. Peab märkima, et kui majas on mingi hulk uusi radiaatoreid, tekivad üsna ruttu setted ka seal, kuna maja küttesüsteem on ühine ja kinnine.

Pole saladus, et kui keskkütteradiaatoritest on vähe abi, on inimesed sunnitud kasutama erinevaid elektriküttekehasid. Arvutused on näidanud, et kui malmradiaator on saastunud kõigest 5% ulatuses, siis soojusrežiimi täitmiseks ruumis, kuhu ta on paigutatud, on vaja kulutada 80 KW elektrienergiat.

Ja nii tulebki välja, et enamus linlasi maksab sooja eest üle suuri lisasummasid. Sel viisil on meie kulutuste efektiivsus korterite küttele võimalik vaid ettevalmistatud süsteemi olemasolul, mis on puhastatud kõikidest ummistustest, setetest ja mudast. Teostada radiaatorite ja torude puhastust üksikus korteris või näiteks ühes trepikojas pole otstarbekas. Asi on selles, et puhastatud lõigus muutub takistus väiksemaks ja sinna liikuvad edasi naabrite juurde kogunenud setted. Puhastama peab korraga hoone kogu küttesüsteemi.

Altus Tehno OÜ kasutab juba kolmandat aastat edukalt keskküttesüsteemide puhastamiseks pneumohüdraulilise impulsi tehnoloogiat. Tehnoloogia põhineb lühiajalise (murdosa sekundist) hüdraulilise impulsi kasutamisel, mis tekitatakse spetsiaalse aparaadi abil ja suunatakse reostunud küttekehasse või torustikku. Meetod on täiesti ohutu vanadele küttesüsteemidele, kuna ainult 2% impulsi võimsusest mõjub torude ja radiaatorite seintele, aga 98% mõjutab setetega veesammast. Investeering süsteemi pneumohüdraulilisse puhastusse moodustab kõigest 8-10% sama süsteemi väljavahetamise kuludest.

Antud tehnoloogia kasutamine võimaldab:
• Märgatavalt suurendada kütteseadmete soojuskiirgust;
• Vähendada soojuse tarbimist 15-20%;
• Pikendada süsteemide ekspluatatsiooniaega 25-50%;
• Vähendada ekspluatatsioonikulusid;
• Parandada soojuskandja ringlust süsteemis.

Millised siis on pneumohüdraulilise impulsi tehnoloogia eelised?
1) Eemaldatakse praktiliselt igat liiki katlakivi ja setete liigid. Puhastus teostatakse täielikult „kuni metallini“. Kui süsteemis kasutatakse ettevalmistatud soojuskandjat, siis uued setted tekivad minimaalsetes kogustes alles 8-10 aasta pärast.
2) Võimaldab keerulise konfiguratsiooniga, sealhulgas spiraalsete, torude puhastamist.
3) Puhastus teostatakse kohapeal, ilma radiaatorite demonteerimiseta.
4) Ei kahjustata puhastatavaid seadmeid ning ei vähene nende teenistusressurss.
5) Meetodi ökoloogiline puhtus. Kasutatakse ainult vett ja suruõhku.
6) Tööde teostamise käigus vaatavad meie spetsialistid üle iga radiaatori ja iga torude jooksva meetri. Sel viisil toimub samaaegselt ka küttesüsteemi olukorra eksperthindamine.
Kuivõrd torude ja radiaatorite sisepind puhastatakse kuni metallini ja kõikvõimalikud süsteemidefektid kõrvaldatakse tööde teostamise käigus, siis taastatakse küttesüsteemile praktiliselt tema esialgsed ekspluatasiooniomadused.

Pakume ka järgmisi teenuseid:
• Kütte-, vee- ja kanalisatsioonisüsteemide paigaldus ja renoveerimine;
• Tasakakaalustusventiilide paigaldus, küttesüsteemide tasakaalustamine;
• Soojussõlmede paigaldus;
• Küttesüsteemide projekteerimine;
• Tehnosüsteemide isolatsioonitööd;
• Sanitaartehnilised tööd.

Arkadi Ferman,
Altus Tehno OÜ juhatuse liige
Tel. 654 6100, Mob. 554 3925
arkadi.ferman@gmail.com
www.altustehno.ee

Мы не можем изменить цены на тепло – мы можем снизить ваши расходы на отопление

В Таллинне 70% жилого фонда – это дома, построенные в 50-х – 80-х годах прошлого века. В этих зданиях трубы и радиаторы систем центрального отопления забиты шламом – илистыми отложениями, состоящими на 90% из окислов железа.
В частности, именнно из-за этого расходуется так много энергии на обогрев помещений. Теплопроводность накипи и прочих отложений существенно ниже, чем теплопроводность металла. Известно, что всего 3 мм накипи поглощают 25% тепловой энергии. Теплоноситель – горячая вода – перестает эффективно отдавать тепло в наши помещения. Это все равно как обернуть все трубы и радиаторы в квартире в теплоизоляционную вату.

Частично компенсировать эту потерю можно повышением температуры теплоносителя в системе, а это уже дополнительные расходы. Так, например, слой накипи толщиной в 1 мм влечет за собой увеличение расхода топлива на 2,5%, а толщиной 4 мм – на 7,5%, что соответствует перерасходу мазута в котельной на 770 кг/сутки. Кроме того, из-за уменьшения проходного отверстия в трубе падает напор (количество проходящей через поперечное сечение трубы горячей воды), следовательно, уменьшается подводимое тепло. Чтобы компенсировать эту потерю, необходимо повысить напор за счет более интенсивной работы электронасосов, и это тоже потери в деньгах. Следует отметить, что если в доме имеется некоторое количество новых радиаторов, достаточно скоро образование отложений произойдет и там, ведь система отопления в доме единая и замкнутая.

Не секрет, что если от радиаторов центрального отопления толку мало, люди вынуждены использовать различные электронагреватели. Расчеты показали, что если чугунный радиатор загрязнён всего на 5%, то на восполнение теплового режима в помещении, где он установлен, необходимо израсходовать 80 КВт электроэнергии. Вот и получается, что большинство горожан переплачивает за тепло огромные деньги.

Таким образом, эффективность наших с вами затрат на отопление квартир возможна только при наличии подготовленной системы, очищенной от всех засоров, отложений и шлама. Проводить прочистку радиаторов и труб в отдельно взятой квартире или, например, в одном подъезде нерационально. Дело в том, что на прочищенном участке сопротивление становилось меньше, и туда перемещались отложения, накопившиеся у соседей. Чистить необходимо сразу всю систему отопления здания.

Altus Tehno OÜ вот уже третий год успешно применяет для прочистки систем центрального отопления технологию пневмогидравлического импульса. Технология основана на применении кратковременного (доли секунды) гидравлического импульса, создаваемого с помощью специального аппарата и подаваемого в загрязненный отопительный прибор или трубопровод. Метод совершенно безопасен для старых систем отопления, поскольку только 2% мощности импульса действует на стенки труб и радиаторов, а 98% мощности приходится на столб воды с отложениями. Инвестиции на пневмогидравлическую прочистку системы составляют всего 8-10% от затрат на замену этой же системы.

Применение данной технологии позволяет:
• заметно повысить теплоотдачу отопительных приборов;
• уменьшить потребление тепла на 15-20%,
• продлить срок эксплуатации систем на 25-50%;
• уменьшить эксплуатационные расходы;
• улучшить циркуляцию теплоносителя в системе.

Каковы же преимущества технологии пневмогидравлического импульса?
1) Удаляются практически любые виды накипи и отложений. Очистка производится полностью, «до металла». Если в системе используется подготовленный теплоноситель, то образование новых отложений в минимальных количествах произойдет только через 8-10 лет.
2) Возможна очистка труб сложной конфигурации, в т.ч. спиралевидных.
3) Очистка производится на месте, без демонтажа радиаторов.
4) Не повреждается очищаемое оборудование и не уменьшается ресурс его службы.
5) Экологическая чистота метода. Применяется только вода и сжатый воздух.
6) В ходе проведения работ наши специалисты осматривают буквально каждый радиатор и каждый погонный метр труб. Таким образом, попутно выполняется экспертная оценка состояния системы отопления.
Так как внутренняя поверхность труб и радиаторов будет прочищена до металла, а всевозможные дефекты системы устранены в ходе проведения работ, то системе отопления будут возвращены практически её первоначальные эксплуатационные свойства.

Кроме того, фирма Altus Tehno OÜ предлагает своим клиентам следующие услуги:
• Монтаж и реновация систем отопления, водоснабжения и канализации;
• Монтаж балансировочных вентилей и балансировка систем отопления;
• Монтаж теплоузлов;
• Проектирование систем отопления;
• Изоляционные работы инженерных систем;
• Сантехнические работы.

Аркадий Ферман,
член правления Altus Tehno OÜ
Tel. 654 6100, Mob. 554 3925
arkadi.ferman@gmail.com
www.altustehno.ee