Juuni lõpp ei ole mitte ainult korteriühistute üldkoosolekute poolt kinnitatud aastaaruannete esitamise tähtaeg, vaid ka vastvalitud ühistu juhatuse liikmete töökohustuste täitmise algusaeg, kui uusi liikmeid muidugi valitud on. Mõttekas on kõik hoolikalt läbi kaaluda ja otsustada: kas juhatusel tasub kogu koormus juhataja õlule veeretada või on parem mõelda professionaalsele majahaldurile? Kas tasub võtta tööle raamatupidaja ja maksta tema palgast kogu aeg makse ja kulusid materjalidele ja töövahenditele või on mõistlikum kasutada teenuseid, mida pakub raaamatupidamisfirma, mille arsenalis on kõik raamatupidamiseks vajalik – alates arvutitehnikast koos turvalise programmitoega kuni klientide vastuvõtmise ruumideni.
Vahendite kokkuhoiu vaatenurgast on kasulikum osta juhtimis- ja raamatupidamisteenust sisse kui neid ise organiseerida, kuigi kardan et enamus ühistute esimehi ei nõustu minuga ja õigesti teevad… Kes siis teab paremini oma maja ja inimesi, kes selles elavad? Siiski tuleks ka sellise, tundub et lihtsa asja jaoks, nagu maja juhtimine, natuke õppida. Eksisteerivad kursused ühistu esimeestele, mida korraldab iga-aastaselt Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL), samuti majahaldurite koolitus, mida organiseerib Eesti Kinnisvara Haldajate ja Hooldajate Liit (EKHHL). Mida aga teha, kui õppimiseks puuduvad võimalused ja soov? Kas tasub õppida kui maja ei ole eriti suur ja kulud esimehe õpingutele lihtsalt ei ole põhjendatud. Lihtsaim väljapääs on – pöörduda firma poole, mis pakub vastavaid teenuseid. Tegelikkuses tasub vaadata paljude firmade pakkumisi ja püüda neid võrrelda, kuid antud variant on võimalik ainult siis kui pakkumised on koostatud korrektselt. Eelkõige tasubki õppida koostama päringuid selliste hinnapakkumiste kohta.
Väga tähtis on hinnapakkumiste ülevaatamisel arvestada ka majahalduri töökoormusega, see tähendab kindlaks teha kui palju maju asub tema juhatamise all. Selge et haldur, kelle teenindada on 30 maja, ei saa pühendada teie majale sama palju aega kui haldur, kellel on ainult 10 maja. Kas ta käib piisavalt teie majas või võtab teid vastu vaid kontoris? Kui tihti ta organiseerib üldkoosolekuid ja juhatuse koosolekuid? Milline on tema kompetentsuse tase ja kas ta oskab korrektselt inimestega suhelda? Selgub, et palju sõltub majahalduri enda isikust, aga mitte haldust teostava firma mõõtmetest. Kas teie haldur suudab töötada tingimustes, kus raamatupidamise teenust ostetakse teie juhatuse otsusel sisse FIE-lt, avariiteenindus ühelt firmalt, soojussõlme hooldus teiselt, aga kojamees võetakse tööle hoopis tööraamatu alusel? Mida teha kui just selline teenindamise variant teile meeldib. Kuigi vaieldamatult on nii ühistu kui ka majahaldaja jaoks mõistlikum osta need teenused ühest kohast.
Vaatamata välisele sarnasusele ei ole nagu inimestegi puhul ka ühesuguseid maju. Igal majal (ühistul) on omad nõudmised. Ühes majas võetakse kergelt suur renoveerimislaen ja suuremaid erimeelsusi ei esine, teises jälle ei ole isegi avariiremonti võimalik ilma skandaalita teostada. Sellisel juhul võibki juhataja/majahalduri roll olla otsustava tähtsusega ning arukalt ette valmistatud ja läbiviidud koosolek konsolideerib omanikke eluliselt vajalike probleemide lahendamisele, mis omakorda teeb lõpu tühjale aja, raha ja elanike närvide raiskamisele.
Nii et kui ühistu juhatamise küsimus ei ole teie poolt veel otsustatud, siis võtke ja pöörduge lihtsalt majahaldurile poole, kes aitab teil organiseerida kogu vajaliku teeninduse ja professionaalsel tasemel raamatupidamise juurutamise.
Igor Bogatõrjov, ABC Haldus OÜ
kinnisvarahaldur
info@abchaldus.ee
www.abchaldus.ee
Для тех, у кого все еще не решен вопрос об управлении товариществом
Конец июня – не только время сдачи годовых отчетов, утвержденных общими собраниями квартирных товариществ, но и время начала исполнения своих должностных обязанностей новоизбранными членами правлений товариществ – конечно, если таковые появились. Есть смысл все тщательно взвесить и решить: стоит ли правлению всю нагрузку сваливать на председателя товарищества или же лучше подумать о профессиональном управляющем? Стоит ли нанимать на работу бухгалтера и нести все бремя налогов и расходы на материалы, или разумнее будет прибегнуть к услугам бухгалтерской фирмы, имеющей в своем арсенале все необходимое для ведения бухгалтерии – от компьютерного оборудования с надежным программным обеспечением до места для приема клиентов?
С точки зрения экономии средств выгоднее покупать услуги управления и бухгалтерии, чем организовывать их самому, однако, боюсь, большинство председателей товариществ со мной не согласятся, и… правильно сделают. Кто, как не сам собственник, лучше знает свой дом и людей, в нем живущих? И все-таки даже такому,казалось бы, простому делу, как управление домом, следует хотя бы немного поучиться. Существуют курсы для председателей квартирных товариществ, организуемые ежегодно Союзом квартирных товариществ Эстонии (EKÜL), а также обучение управляющих, организуемое Союзом управляющих и обслуживающих недвижимость Эстонии (EKHHL). Но что делать, если обучаться нет возможности или желания? И стоит ли этим заниматься, если дом не такой уж большой и затраты на обучение председателя (управляющего) попросту не оправданы?
Самый простой выход – обратиться в фирму, предлагающую соответствующие услуги. В действительности стоит рассмотреть предложения от нескольких фирм и попытаться их сопоставить, но этот вариант возможен только в тех случаях, когда предложения составлены корректно. Кстати, чему прежде всего следует научиться, так это правильно составлять запросы на такие ценовые предложения. Очень важно при рассмотрении ценовых предложений учитывать и нагрузку управляющего, т.е. узнать, сколько домов находятся в его управлении. Ясно, что управляющий, обслуживающий тридцать домов, не сможет уделять вашему дому столько же внимания, как управляющий, у которого домов всего десять. Будет ли он достаточно часто на вашем доме или же будет только принимать вас в офисе? Как часто он будет организовывать общие собрания и собрания правления? Каков его уровень компетентности и умеет ли он корректно общаться с людьми? Получается, многое зависит от личности самого управляющего, а не от размеров управляющей фирмы. Сможет ли ваш управляющий работать в условиях, если бухгалтерская услуга по решению вашего правления будет покупаться от ФИЕ, аварийное обслуживание от одной фирмы, обслуживание теплоузла от другой, а дворник и вовсе будет нанят на работу по трудовому договору? И что делать, если именно такой вариант обслуживания вас устраивает? Хотя, безусловно, что как для товарищества, так и для управляющего, было бы целесообразнее покупать эти услуги в одном месте.
Несмотря на внешнюю похожесть, двух одинаковых домов, так же, как и людей, не бывает. У каждого дома (товарищества) есть свои специфические потребности. В одном доме легко берется большой кредит на реновацию и особых разногласий не возникает, а другом даже аварийный ремонт невозможно осуществить без скандала. Вот как раз здесь роль управляющего и может сыграть решающее значение, и грамотно подготовленное и проведенное собрание консолидирует собственников жилья для решения действительно насущных проблем, чем, в свою очередь, положит конец пустой трате времени, денег и нервов жильцов.
Так что, если вопрос с управлением товарищества вами все еще не решен, просто возьмите и обратитесь к управляющему, который поможет вам организовать все необходимое обслуживание и ведение бухгалтерии на профессиональном уровне.
Игорь Богатырев,
управляющий недвижимостью ABC Haldus OÜ
info@abchaldus.ee
www.abchaldus.ee