Mis on juhtunud küttega? Toatemperatuurid erinevad korterite kaupa 18-st kuni 23°С-ni ning küttesüsteemidele, mis veel 10-15 aastat tagasi olid rahuldavas olukorras, on viimasel ajal tulnud nii palju kaebusi nagu ei ole tulnud kogu küttesüsteemi eelneva eksisteerimise aja jooksul. Küttesüsteem aga eksisteerib maja ehitamisest saadik praktiliselt muutumatuna. Või siis paigaldati soojussõlm ja paremal juhul tasakaalustusventiilid püsttorudes ja peatorustikes (tasakaalustusventiilide paigaldus võimaldas jagada soojust küttepüsttorude vahel. Miks tekkisid kaebused? Arusaadav, et mitte miski ei ole igavene ja 70-ndatel aastatel paigaldatud küttesüsteem on füüsiliselt kulunud. Mida saaks ja tuleks teha, et küttesüsteem ei põhjustaks üleliigseid muresid?

Esiteks võib proovida uuesti teostada kogu süsteemi tasakaalustamist, tingimusel et korteritesse paigaldatud radiaatorid, torude ühendusskeem ja nende diameetrid vastavad esialgsele projektile. Tõenäoliselt on see tingimus raskesti täidetav, sest märkimisväärne osa vanu radiaatoreid on vahetatud uute vastu ja need ei vastanud tihti projektile. Kui vanad radiaatorid ka on siin-seal alles, siis setete tõttu on nende võimsus väiksem kui ettenähtud nimivõimsus. Lisaks on torude diameeter seintel leiduvate setete tõttu väiksem, mis tähendab, et ka torude läbilaskevõime on väiksem. Radiaatorite ja torude läbipesu on kallis ja tööjõumahukas protsess – lisaks ei ole tulemus alati garanteeritud.

Teiseks võib renoveerida küttesüsteemi tervikuna, milleks tuleb esmalt tellida projekt, milles on määratud kütteskeem (kahe- või ühetoruline); torude, radiaatorite, tasakaalustus- ja termostaatventiilide tüüp, mõõtmed jne. Eriti tähtis on, et lisaks uuendamisele tekib sellisel juhul võimalus soojuse jagamise reguleerimiseks mitte ainult püstikute kaupa vaid ka iga radiaatori põhiselt. Termostaatventiilid võimaldavad määrata ja hoida eraldi iga radiaatori määratud temperatuuri, sõltumata teistest radiaatoritest. Termosõlmes tuleb vahetada tsirkulatsioonpump. Uus pump peab olema selline, et selle tootlikkus muutuks sõltuvalt süsteemi läbilaskevõimest või siis nõndanimetatud sageduspump.

Kaaludes kõiki poolt ja vastu argumente, tuleb jõuda otsusele. Süsteemi renoveerimine ise annab kokkuhoiu, kuid koos individuaalse küttekulu arvestussüsteemi (IKAS) paigalduse ja kogu maja kordaseadmisega võib kokkuhoid olla märkimisväärne, mis omakorda võimaldab saada kompensatsiooni KredEx fondilt. Taolise renoveerimise peamiseks eeliseks on mugavate temperatuuritingimuste tagamine kütteperioodil igas korteris, sõltumata asukohast, mida meil tegelikult ongi vaja.

Aleksei Sovpenets,
AGR OÜ
www.agr-torud.ee

Что случилось с отоплением?

Что случилось с отоплением? Разброс температур по квартирам от 18 до 23°С и больше, и на систему отопления, которая устраивала еще 10-15 лет назад, в последнее время вдруг стало поступать столько жалоб, сколько не было за весь период ее существования. А существует она со дня постройки дома практически без изменений. Ну, разве что был установлен теплоузел и, в лучшем случае, балансировочные вентили на стояках и магистралях (установка балансировочных вентилей позволила распределять тепло по стоякам отопления). Почему же появились жалобы? Понятно, что ничто не вечно, и система отопления, установленная еще в 70-х годах, имеет физический износ. Но что можно и нужно сделать чтобы система отопления не доставляла лишних забот?

Во-первых, можно попытаться заново произвести балансировку всей системы, при условии, что установленные в квартирах радиаторы, схема соединения трубопроводов и их диаметры соответствуют первоначальному проекту. Скорее всего, это условие трудновыполнимо, так как значительная часть старых радиаторов была заменена на новые, часто не соответствующие проекту. Если же старые радиаторы где-то и остались, то из-за отложений они теперь имеют меньшую, чем расчетная, мощность. Кроме того, трубы из-за отложений на стенках тоже имеют меньшие, чем по проекту, диаметры, а значит, и меньшую пропускную способность. Промывка радиаторов и трубопроводов – процесс дорогостоящий и трудоемкий, да и, помимо прочего, с негарантированным результатом.

Во-вторых, можно реновировать систему отопления целиком, для чего сперва нужно заказать проект, в котором будет определена схема отопления (двухтрубная или однотрубная), тип и размеры труб, радиаторов, балансировочных и термостатных вентилей и пр. Особенно важно, что, помимо обновления, в этом случае появляется возможность регулировки распределения тепла не только по стоякам, но и по каждому радиатору. Термостатные вентили позволяют устанавливать и поддерживать заданную температуру отдельного радиатора независимо от остальных радиаторов. В термоузле понадобится замена циркуляционного насоса. Новый нанос должен быть таким, чтобы его производительность менялась в зависимости от пропускной способности системы, или так называемый частотный насос.

Взвесив все за и против, надо решаться. Сама реновация системы отопления уже может дать экономию, но в сочетании с установкой системы индивидуального учета тепла и приведением в порядок всего дома, можно получить существенную экономию, что, в свою очередь, позволит получить компенсацию от фонда KredEx. Основное преимущество такой реновации – обеспечение комфортных температурных условий в отопительный период в каждой квартире независимо от ее месторасположения, что нам, собственно, и требуется.

Алексей Совпенец,
AGR OÜ
www.agr-torud.ee