Välisukse ost – see on vastutusrikas tegu. Konstruktsiooni tugevus, head soojustpidavad omadused, tark paigaldus, kindla luku ja sobiva fonoluku valik – need on kõige tavalisemad nõuded, mida tuleb trepikoja ukse ostu juures jälgida. Kuid isegi kui uks on valitud ja paigaldatud ei ole töö sellega lõppenud.
Nagu iga tehnika eest nii tuleb ka uste ja fonolukkude eest hoolitseda. Kui seda mitte teha, siis kulub uks ennetähtaegselt, jääb tihti lahti või fonolukk ei tööta. Reeglina ei ole korteriühistute aastaeelarvetes eraldi kuluosa uste või fonolukkude rikete kõrvaldamiseks. Jälgides meie väljakutsete statistikat remondijuhtude arvu järgi selgub, et fonolukkude, ukselukkude või uste endi rikkeid tuleb ette küllaltki sageli.
Tehnikal on omadus katki minna kõige ebasobivamatel hetkedel ning fonolukud ja uksed ei ole siin erandid. Kui on vaja kiiret remonti – kutsutakse välja meister, kes parandab ära lõhutud ukse või rikkis fonoluku ja – ongi planeerimata kulu korteriühistu eelarvesse tekkinud.
Kuidas sellistes olukordades käituda?
Mõistlik moodus aja kokkuhoiuks ja kulude vähendamiseks on lepingu sõlmimine teenindava ettevõttega. Lepingusüsteem võimaldab mitte raisata üleliigset aega meistri otsimisele ja mitte maksta raha väljakutsete eest, osa töödest teostatakse tasuta. Ka sellega võib raha kokku hoida.
Millised probleemid välisuste kasutamisel ilmnevad kõige sagedamini?
Kõige sagedamini lähevad katki kandvad osad – see tähendab seadmed, mis sulgevad ukse automaatselt. Tuleb ette fonolukkude lülitite või teiste fonoluku osade rikkeid. Taolistel juhtudel on uue fonoluku paigaldamine tihti odavam kui katkise seadme remont, seda enam kui fonolukk on paigaldatud ammu ja selle garantiiaeg on läbi saanud.
Paljud elanikud unustavad milleks fonolukk mõeldud on ja kasutavad seda tavalise ust avava nupuna, avades helistajale ukse ilma üleliigse jututa. Fonoluku õige kasutamine – suhtlemine elaniku ja helistaja vahel – suurendab märkimisväärselt ohutust ja võimaldab vältida ebameeldivaid olukordi mitmekorteriliste elamute trepikodades. Ilmselt on just harjumus kasutada fonolukku tavalise ust avava nupuna põhjuseks miks videofonolukud on küllaltki väikese populaarsusega – seda vaatamata sellele, et nende hind on nüüd märkimisväärselt soodsam.
Paigaldades välisuksi on vaja mõelda tulevikule ja alustada raha kogumist uste ja ustega seonduva tehnika ostmiseks juba praegu. See on tähtis, kellele te usaldate oma turvalisuse eest hoolitsemise.
Sergei Mozžegorov,
Fono ee OÜ,
6611774@fono.ee
Мы не продаем – двери, замки, домофоны. Мы продаем – безопасность
Покупка входной двери – дело ответственное. Добротность конструкции, хорошие теплозащитные свойства, грамотная установка, выбор надежного замка и подходящего домофона –вот самые обычные требования, которые нужно соблюдать при покупке двери для подъезда. Но даже когда дверь выбрана и установлена, дело на этом не заканчивается.
Как и за любой другой техникой, за дверями и домофонами необходимо ухаживать. Если этого не делать, дверь изнашивается раньше срока, и потому часто бывает не закрыта; по этой же причине часто не работает домофон.
Как правило, в бюджетах квартирных товариществ на год отдельной статьи расходов на случай поломки дверей или домофонов просто не существует. Если же взглянуть на статистику наших вызовов по ремонту, оказывается, что поломки домофона, дверного замка или самой двери случаются довольно часто.
Техника имеет свойство ломаться в самый неподходящий момент, и домофоны с дверями здесь не исключение. Требуется срочный ремонт – вызывается мастер, который исправляет сломанную дверь или неисправный домофон и – вот незапланированная сумма из бюджета квартирного товарищества. Как же быть в таких случаях?
Разумный способ сэкономить время и сократить расходы – это заключение договора с обслуживающей фирмой. Договорная система позволяет не тратить лишнее время на поиск мастера и не платить деньги за вызов, кроме того, часть работ выполняется бесплатно. И на этом можно неплохо сэкономить.
Какие проблемы в использовании входных дверей возникают чаще других? Чаще всего ломаются доводчики, то есть устройства, автоматически закрывающие дверь. Бывает, что портятся кнопки домофона или другие его отдельные части. В подобных случаях установка нового домофона зачастую обходится дешевле, чем ремонт сломанного устройства, тем более, если домофон установлен давно и гарантия на него уже не действует.
Многие жильцы забывают главное предназначение домофона и пользуются им как обычной кнопкой, открывая звонящему дверь без лишних разговоров. Правильное использование домофона – общение между жильцом и звонящим – значительно повышает безопасность и позволяет избегать неприятных ситуаций в подъездах многоквартирных домов. Вероятно, именно привычка пользоваться домофоном как обычной кнопкой является причиной относительно низкой популярности видеодомофонов – и это несмотря на то, что их цена теперь значительно дешевле.
Устанавливая входные двери, необходимо задуматься о будущем и начать копить деньги на случай обновления дверей и дверной техники уже сейчас. Это важно, кому вы доверите заботу о своей безопасности.
Сергей Мозжегоров,
Fono ee OÜ
6611774@fono.ee