Nii rääkis Benjamin Franklin, poliitikategelane, üks USA „esiisadest-asutajatest“. Sellesse nimekirja võib veel lisada ka kommunaalmaksed. Ja kuigi meid ümbritsev maailm on lõputu ja mitmekesine, siis paljukorteriliste majade elanike jaoks valikut ei ole. Soojuse tarnija, ainuke ja kordumatu, määrab ise hinna.Soojakulusid võib siiski märkimisväärselt vähendada, säilitades seejuures meeldiva toatemperatuuri. Seda võimaldavad saavutada uued efektiivsed küttesüsteemide renoveerimise tehnoloogiad.

Kuni 1993 aastani ehitatud hoonete keskküttesüsteemid ei ole kaugeltki parimas seisukorras. Torud ja radiaatorid on täis erinevaid setteid, mis koosnevad raudoksiididest, katlakivist ja väikestest tahketest osakestest. Setete soojusjuhtivus on oluliselt madalam kui metalli soojusjuhtivus. Teada fakt on, et ainult 3 mm setetega läheb kaduma 25% soojusenergiat. Osaliselt võib antud kaotuse kompenseerida soojuskandja temperatuuri tõstmisega süsteemis, kuid see toob endaga kaasa lisakulusid. Lisaks sellele väheneb läbipääsuteede ahenemise tõttu torustikus rõhk, järelikult väheneb edasikantava soojuse hulk. Elektripumpade intensiivsem töörežiim viib samuti lisakulutusteni. Nii tulebki välja, et enamik linnaelanikke maksab soojuse eest väga suuri rahasummasid.

Kui küttesüsteem on tasakaalustamata, siis on see veel üks tarbitava soojuse ebavõrdse jaotamise põhjus. Küttesüsteemi ebaefektiivne töö on kõige tihemini seotud mitte niivõrd kütteseadmete ebaõige valikuga vaid just soojuskandja ebaõige kuluga. Seejuures viib ülekulu ühes ruumis vältimatult soojuse puudujäägini teistes ruumides. Süsteemi normaliseerimiseks tuleb teostada selle tasakaalustamine. Tasakaalustamise tulemusena on vaja saavutada soojuskandja ümberjaotumine süsteemi ummistunud osadesse nii, et läbi iga kütteseadme voolaks arvestuslik hulk soojuskandjat. Ainult sellisel juhul võib tagada elanikele täieliku mugavuse. Mida keerulisem on küttesüsteem, seda rohkem on selles projektist kõrvalekaldeid või mida ebakvaliteetsemalt on teostatud montaažitööd, seda suurem on küttesüsteemi tasakaalustamise vajadus. Tasakaalustamata küttesüsteemi korral on soovitud temperatuuri saavutamine eraldi valitud ruumis praktiliselt võimatu isegi soojusregulaatorite olemasolu korral. Küttesüsteemi tasakaalustamine nõuab sarnaselt klaveri häälestamisega teatud kõrget meisterlikkuse taset.

Seega, me ei ole võimelised muutma soojuse hindu, kuid me oleme võimelised aitama teil vähendada küttekulusid. Just seetõttu pakume teile: uut efektiivset ja ohutut keskkütte rõhkhüdraulilise puhastamise tehnoloogiat; küttesüsteemi üleviimist 1-toruliselt süsteemilt 2-torulisele süsteemile (püsttorustike ja radiaatorieelsete torude vahetus); tasakaalustajate paigaldust ja hoone küttesüsteemi tasakaalustamist; termoreguleerimisklappide paigaldust radiaatoritele; küttemagistraalide isolatsiooni.
Rõhkhüdraulilise puhastamise tehnoloogia põhineb lühiajalise (sekundi murdosad) hüdraulilise impulsi rakendamises. Impulss tekitatakse spetsiaalse masinaga ja antakse saastunud küttesüsteemile. Impulsi rõhku reguleeritakse vahemikus 6-8 atmosfääri kineetilise energia laine levimise kiirusega – 1500 m/sek. Sellest energiast piisab veetorustike ja radiaatorite täielikuks puhastamiseks kuni metallini. Meetod on vanade küttesüsteemide jaoks täiesti ohutu, sest ainult 2% impulsi võimsusest mõjub torude ja radiaatorite seintele, aga 98% võimsusest kantakse üle setetega veesambale. Meil on ju tegu laine protsessiga, kus impulss levib mööda veejuga.

Tuletage meelde koolifüüsika kogemust? Kui lüüa puuhaamriga vastu kinnist vedelikuga täidetud pudeli korki, tekib terve rida kineetilise energia laineid. Tulemusena lendab välja pudeli raske põhi, aga õhukesed küljeseinad jäävad vigastamata. Veetorustiku ja radiaatorite keerdkäigud ei takista hüdraulilise impulsi energia levimist. Antud tehnoloogia kasutamise tulemusena suureneb radiaatorite soojusväljastuse efektiivsus 25-50%, aga kasutatavate süsteemide eluiga pikeneb märkimisväärselt. Kõik tööd eraldi võetud trepikojas või korteris teostatakse ühe päeva jooksul (millest teavitatakse elanikke eelnevalt). Tööde teostamiseks kasutatakse ainult vett ja suruõhku, radiaatorid jäävad oma kohale. Puhtus ja kord korterites on garanteeritud: veega segunenud setted juhitakse voolikuid mööda kanalisatsiooni äravooludesse keldrites. Töid võib teostada nii suvel kui ka kütteperioodil. Tasub märkida, et kui majas leidub uusi radiaatoreid, siis on toimunud setete kogunemine ka nendes, sest on ju maja küttesüsteem ühtne ja kinnine. Töid ei ole mõtet teostada vaid ühes eraldi korteris, sest puhastatud lõigus muutub vastupanu nõrgemaks ja sinna liiguvad setted, mis on kogunenud naabrite juures. Puhastada tuleb koheselt kogu hoone küttesüsteem.

Rõhkhüdraulilise puhastamise tehnoloogia on väärikaks alternatiiviks traditsioonilistele küttesüsteemide läbipesu meetoditele. Näiteks on laialt kasutusel hüdrokeemilise puhastuse meetod. Keemilised lahused võivad olla väga mürgised. Kui küttesüsteemis on hermeetilisus rikutud, siis ei tohi seda keemiliste lahustega pesta. Keemiliste lahuste sattumisel kanalisatsioonivõrku võivad eralduvad aurud (näiteks inhibeeritud soolhappe aur ) viia inimeste mürgitumiseni. See on erakordselt tähtis kui läbipesu toimub kuumutatud keemilise lahuse kasutamisega. Eksisteerib ka metalli kahjustamise oht, eriti ühenduskohtades. Lisaks sellele on meetodi puudusteks raske ja ökoloogiliselt kahjulik läbitöötatud reagentide utiliseerimine ning kemikaalide kõrge hind. Tuleb arvestada, et alumiiniumradiaatoritega küttesüsteeme ei tohi läbipesta aluseliste ja happeliste lahustega! Läbipesu rõhu all oleva veega – teine levinud meetod setetega võitlemiseks. Vesi liigub teatavasti „mööda vähima vastupanu teed“, mistõttu jõuab see halvasti piirkondadesse, mis on enim täidetud. Lisaks viib veevool ära vaid pealmised lahtised setted ja ei lõhu peamist setete massiivi.

Eksisteerib arvamus, et hoone küttesüsteemi täielik vahetus – see on ainus õige lahendus kõikidele probleemidele. Küttesüsteemi täielik vahetus – see on küllaltki kallis ettevõtmine, mis nõuab panga poolset krediteerimist. Kuid me teame juba, milliste summadeni jõuavad laenuprotsendid 10-15 aastase laenu „teenindamisega“. Rõhkhüdraulilise puhastamise tehnoloogia vajab investeeringuid suurusjärgu võrra vähem. Seejuures on sellise puhastamise mõju kestev järgmise 8-10 aasta süsteemi ekspluatatsiooni vältel. Kuna torude sisemine pind puhastatakse metallini ja kõikvõimalikud küttesüsteemi vead kõrvaldatakse tööde käigus, siis antakse küttesüsteemile tagasi praktiliselt kogu selle algne ekspluatatsiooniväärtus. Milleks siis vahetada vanu malmradiaatoreid? Nendel on suurepärased kasutamisomadused: tugevus, turvalisus, kõrge soojusjuhtivus. Isegi radiaatorid, mis on valmistatud kaasaegsetest materjalidest ei saa kelkida kasutuseaga 70-80 aastat. Lisaks sellele võimaldavad malmradiaatorid erinevalt teistest kütteradiaatoritest ükskõik kui tihti soojuskandjat välja valada. Isegi ühetorulise küttesüsteemi väljavahetamisel kahetorulise vastu on mõistlik vanad malmradiaatorid säilitada, puhastades need eelnevalt kogunenud setetest.

Arkadi Ferman,
Altus Tehno OÜ juhatuse liige
Tel. 654 6100, Mob. 554 3925
arkadi.ferman@gmail.com
www.altustehno.ee

В этом мире неизбежны только смерть и налоги

Так говорил Бенджамин Франклин, политический деятель, один из «отцов-основателей» США. К этому списку можно добавить еще и коммунальные платежи. И хотя окружающий нас мир бесконечен и разнообразен, для жильцов многоквартирных домов выбора нет. Поставщик тепла, единственный и неповторимый, сам цены и назначает. Однако, затраты на отопление можно существенно снизить, сохраняя при этом комфортную температуру в квартирах. Добиться этого позволяют новые эффективные технологии реновации систем отопления.

Системы центрального отопления зданий, построенных до 1993 г. находятся далеко не в лучшем состоянии. Трубы и радиаторы забиты различного рода отложениями, которые состоят из окислов железа, накипи и мелких твердых частиц. Теплопроводность отложений существенно ниже, чем теплопроводность металла. Известно, что всего 3 мм накипи поглощают 25% тепловой энергии. Отчасти можно компенсировать эту потерю повышением температуры теплоносителя в системе, но это влечет за собой дополнительные расходы. Кроме того, из-за уменьшения проходного отверстия в трубе падает напор, следовательно, уменьшается подводимое тепло. Более интенсивный режим работы электронасосов также приводит к дополнительным расходам. Вот и получается, что большинство горожан переплачивает за тепло огромные деньги.

Если система отопления несбалансированная, это еще одна причина непомерного количества потребляемого тепла. Неэффективная работа системы отопления чаще всего связана не столько с неправильным выбором отопительного оборудования, сколько с неправильным расходом теплоносителя. При этом перерасход в одном помещении неизбежно ведет к нехватке тепла в других помещениях. Дабы привести систему в норму, необходимо произвести ее балансировку. В результате балансировки важно добиться перераспределения теплоносителя по замкнутым участкам системы так, чтобы через каждый отопительный прибор протекал расчетный объем теплоносителя. Только в этом случае можно будет гарантировать жильцам полный комфорт. Чем сложнее отопительная система, чем больше в ней отклонений от проекта или чем некачественнее произведены монтажные работы, тем выше необходимость в балансировке отопительной системы. При несбалансированной системе отопления практически нельзя достичь желаемой температуры в отдельно взятом помещении, даже при наличии регуляторов температуры. Балансировка отопительной системы, как и настройка пианино, требует определенного уровня мастерства. Итак, мы не можем изменить цены на тепло, но мы в состоянии помочь вам снизить расходы на отопление.

Именно поэтому мы предлагаем для вас: новую эффективную и безопасную технологию пневмогидравлической прочистки систем центрального отопления; перевод системы отопления с одно – на 2-х трубную (замена стояков и подводок к радиаторам); установку балансиров и балансировку систем отопления зданий; установку терморегулирующих клапанов на радиаторы; изоляцию отопительных магистралей.

Технология пневмогидравлической прочистки основана на применении кратковременного (доли секунды) гидравлического импульса, создаваемого с помощью специального аппарата и подаваемого в загрязненный отопительный прибор. Импульсное давление регулируется в пределах 6-8 атмосфер со скоростью распространения энергии кинетической волны – 1500 м/сек. Этой энергии достаточно для того, чтобы полностью, до металла, очистить трубопроводы и радиаторы. Метод совершенно безопасен для старых систем отопления, поскольку только 2% мощности импульса действует на стенки труб и радиаторов, а 98% мощности приходится на столб воды с отложениями. Мы ведь имеем дело с волновым процессом, где импульс распространяется вдоль потока жидкости. Помните школьный опыт по физике? Если ударить деревянным молотком по притертой пробке бутылки, наполненной жидкостью, возникнет серия волн кинетической энергии. В результате тяжелое донышко бутылки вылетает, а тонкие боковые стенки остаются неповрежденными. Изгибы и повороты трубопроводов и радиаторов не мешают распространению энергии гидравлического импульса. В результате применения этой технологии эффективность теплоотдачи радиаторов увеличивается на 25-50 %, а срок службы эксплуатируемых систем значительно продлевается. Все работы в отдельно взятом подъезде, квартире проводятся в течение одного дня (о чем жильцов заранее предупреждают). Для проведения работ используется только вода и сжатый воздух, радиаторы остаются на месте. Чистота и порядок в квартирах гарантирована: разбавленные водой отложения по шлангам сливаются в канализационные стоки в подвалах. Работы можно проводить как летом, так и во время отопительного сезона. Следует отметить, что если в доме имеется некоторое количество новых радиаторов, то образование отложений произошло и там, ведь система отопления в доме единая и замкнутая. Не имеет смысла проводить работы в отдельно взятой квартире, поскольку на прочищенном участке сопротивление становилось меньше, и туда перемещались отложения, накопившиеся у соседей. Чистить необходимо сразу всю систему отопления здания.

Технология пневмогидравлической прочистки является достойной альтернативой традиционным методам промывки систем отопления. Например, широко применяется метод гидрохимической очистки. Однако химические растворы могут быть очень токсичными. Если в системе отопления нарушена герметичность, химическими растворами ее промывать нельзя. При попадании химических растворов в канализационную сеть, выделяемые испарения (например, пары ингибированной соляной кислоты) могут привести к отравлениям людей. Это особенно важно, если промывка производится с применением нагретого химического раствора. Имеется также опасность разрушения металла, особенно в местах соединений. Кроме того, недостатками метода является сложная и экологически вредная утилизация отработанных реактивов, а также высокая стоимость химических реактивов. Необходимо также учесть, что системы отопления с алюминиевыми радиаторами нельзя промывать щелочными и кислотными растворами! Промывка водой под давлением – другой распространенный метод борьбы с отложениями. Но вода движется, как известно, «по пути наименьшего сопротивления». Поэтому плохо поступает в зоны, наиболее заполненные шламом. Кроме того, поток воды уносит только поверхностные рыхлые отложения и не разрушает основной массив отложений.

Существует мнение, что полная замена отопительной системы здания – это единственно верное решение всех проблем. Полная замена отопительной системы – это довольно дорогостоящее мероприятие, требующее банковского кредитования. Но мы уже знаем, во что выливаются кредитные проценты за 10-15 лет обслуживания кредита. Технология прочистки гидравлическими импульсами потребует вложений на порядок меньше. Причем эффект от такой прочистки системы отопления будет действенным на протяжении последующих 8 – 10 лет эксплуатации системы. Так как внутренняя поверхность труб и радиаторов будет прочищена до металла, а всевозможные дефекты устранены в ходе проведения работ, то системе отопления будут возвращены практически её первоначальные эксплуатационные свойства. К чему же менять старые чугунные радиаторы отопления? Они имеют превосходные эксплуатационные характеристики: прочность, надежность и высокая теплопроводность. Даже радиаторы, изготовленные из современных материалов не способны похвастаться сроком службы в 70 – 80 лет. Кроме того, в отличие от других радиаторов отопления, чугунные позволяют сколь угодно часто сливать из системы теплоноситель. Даже при замене однотрубной системы отопления на двухтрубную, разумно сохранить старые чугунные радиаторы, предварительно прочистив их от накопившихся загрязнений.

Аркадий Ферман,
член правления Altus Tehno OÜ
Tel. 654 6100, Mob. 554 3925
arkadi.ferman@gmail.com
www.altustehno.ee