Üsna sageli tuleb erinevaid ehitisi inspekteerides sattuda silmitsi tõsiste probleemidega, nagu näiteks veega kogu ulatuses kaetud keldripõrandad, mille mõju liigse niiskuse näol on tunda ka hoone ülemistel korrustel. Vee ja niiskuse teket võivad põhjustada nii välise hüdroisolatsiooni amortiseerumine, drenaazi puudumine või selle ja sadevee ärajuhtimissüsteemi halb seis, aga ka keldri seinte kõrge soojajuhtivus. Konkreetsete põhjuste väljaselgitamiseks piisab enamasti tähelepanelikust vaatlemisest. Näiteks – kui läbiimbumine leiab aset vihma ajal, tuleb otsida kaitset pinnavee eest. Kui aga läbiimbumine leiab aset mõne päeva pärast peale sadu, on tõenäoliseks põhjuseks hoonet ümbritseva pinnase liigmärgumine.

Vaatleme nüüd võimalikke põhjusi detailsemalt. Väline hüdroisolatsioon, mis on teostatud klassikalisel membraanitehnoloogial, ei suuda pikalt kaitsta keldriruume veelekke eest. Hüdroisolatsioonikatte mingi koha vigastus põhjustab niiskuse läbiimbumise katte ja kaitstava pinna, ehk antud juhul – vundamendi vahele. Kõigele lisaks aja jooksul hüdroisolatsioonikate hakkab maha kooruma – on ju selle tööiga 20-25 aastat. Võib tuua hulgaliselt näiteid selle kohta, et hoone seinte hüdroisolatsiooniga ei ole kõik korras. Kõige iseloomulikumaks on horisontaalne pragu kogu vundamendi või seina ulatuses. „Haiguse“ tavastsenaarium võib olla järgmine. Palaval aastaajal. savipinnas tõmbub kokku, mis põhjustabki kogu vundamendi ulatuses prao ja kuhu siis tuulega ning väheste sademetega kantakse pinnase osakesi. Ja kui siis sügisel algavad vihmad, savipinnas, koos sinna kantud pinnase osakestega, paisub ja põhjustab vundamendile täiendavaid sisepingeid. On tõenäoline, et kui me suudaksime hoida hoonet ümbritsevat pinnast kuivana, võiks ülatoodud situatsiooni vältida. Pinnase liigmärgumise all kannatavad ka monoliitpõrandad, keldri seinad ja vundamendid.

Näiteks – pragude teke. Selle võib põhjustada vundamendi nihkumine, kui veega läbiimbunud pinnas, külmudes, suureneb mahult 9% või isegi rohkem. Või kui niiskus põhjustab raudbetoonkonstruktsioonides armatuuri korrosiooni.Moodustuvate oksiidide maht suureneb samuti. Ja tekkivad sisepinged võivad olla väga suured. Need võivad põhjustada seinte ja vundamentide pragunemise, purustada betoonplaate ja põrandaid. Kui hoone hüdroisolatsioonikiht on kahjustatud, tuleb selle taastamiseks katta vundamendi väliskülg bituumeniga. Erilist tähelepanu tuleb pöörata kohtadele, mille kaudu viiakse hoonesse erinevate kommunikatsioonide torusid. Üsna sageli paigaldatakse need liivasele pinnasele, mis juhib hästi vett ja seetõttu tuleb torude paigaldamise eel veenduda, et pinnas erinevate kommunikatsioonide all oleks tugevalt kinni trambitud. Samuti tuleb hoolikalt täita kõik praod ja sulgeda avaused, mille kaudu viiakse hoonesse erinevaid kommunikatsioone, kasutades selleks hermetiseetivat segu.

Kui hoonel puudub drenaazisüsteem, kuid põhjavesi on lähedal, on üsna tõenäoline, et keldrisse koguneb vesi. Selleks, et tõhusalt võidelda leketega keldrites ja neid isegi ennetada, tuleb lisaks hüdroisolatsioonile paigaldada hästitoimiv drenaazisüsteem. Drenaazisüsteemi olulisteks elementideks on plastmassist perforeeritud torud Ø 100 mm, mis paigaldatakse pinnasega täidetud kraavidesse avaustega allapoole.

Torud paigaldatakse väikese kaldega põhimagistraalide ja lõpuks – veekoguri sahti suunas. Iga 15 m järele paigutatakse drenaazitorusse puhastuskaevud.

Sadevete kogumissüsteem katustelt peab tagama vee eemalejuhtimise hoone seintest. Kui vihmaveerennid on prahti täis, valgub vihmavesi üle vihmaveerenni ja langeb otse alla maapinnale. Tekivad lombid. Ja seejärel, kui vett ei juhita eemale, imendub see pinnasesse ja sealt edasi – keldrisse. Kuid isegi siis, kui rennid on puhtad ja vihmaveetoru ühendatud drenaazisüsteemiga, võivad tekkida probleemid – mädanenud puulehed ja katuselt kukkunud tahked osakesed võivad täita vihmaveetoru. Mõnikord põhjustab see vee kogunemise hoone seinte läheduses. Mõnede majaomanike arvates piisab betoonist sillutisribast. Tõepoolest, vesi tilgub esmalt piki seinu ja sillutisriba, kuid seejärel koguneb pinnasesse ja liigub edasi vähima takistuse suunas ja füüsikareegleid järgides – sillutise alla ja vundamendi seinte suunas.

Vundamendiseintel on täita oluline roll hoone pikaajalise kaitse ning energiasäästu osas. Soojus eemaldub ka seinte, katuse ja ventilatsiooni kaudu. Kuid, kuna hoone maa – aluse osa kanda on ligi viiendik kõigist soojuskadudest, tuleb eelkõige leida lahendus vundamendi soojustamisele. Soojades keldriruumides soojustatakse tavaliselt sokkel – see vundamendiosa, mis ulatub üle pinnase. Sokkel niiskub pidevalt – vihma ja lumesulamisvee, katuselt langeva vee tõttu, siit tulenevalt kasutatakse selle soojustamiseks materjale, millel on omadus säilitada soojuskaitse omadusi niiskes keskkonnas. Sokli soojustamisel paigaldatakse soojusisolatsioonimaterjal väljastpoolt. Selle kihi paksus määratakse kindlaks selleks ettenähtud metoodika põhjal, mille põhialuseks on nõuded välisseintele esitatavale soojuse ülekande takistusele. On ilme, et soojusisolatsioonikiht peab olema kaitstud kas krohviga armeerimisvõrgul või fassaadiplaadiga. Et välistada kontakt välise krohvikihi ja niiske pinnase vahel, eemaldatakse sokliga piirnev pinnas ja allapoole pinnast jääv krohvikiht kaitstakse bituumenmastiksiga ning tekkiv süvend täidetakse kruusaga.
Keldri seinte soojustamisel paigaldatakse soojusisolatsioonimaterjal samuti väljastpoolt hüdroisolatsioonikihi peale. Köetavate keldriruumide õigesti teostatud soojusisolatsioon võimaldab oluliselt vähendada soojuskadusid ja mitteköetavate keldriruumide soojustamine võimaldab neis aastaringselt hoida pidevalt „pluss“ temperatuuri ning välistab sisepindadel kondensaadi tekke.

Keldriruumide ja vundamentide soojustamiseks kasutatakse tervet hulka erinevaid materjale. Selles vallas on kahtlemata esikohal materjal, mida nimetatakse estrudeeritud polüstürooliks.

Selle materjali eripäraks on tema pooride hermeetilisus (mõõtudega 0,1-0,2 mm). Tänu sellele see peaaegu ei ima niiskust, mis on sageli veega kokkupuute puhul keldri soojusisolatsioonile tänuväärne omadus. Estrudeeritud polüstürool on ka üsna vastupidav ja kauakestev tänu erilistele lisanditele; see peab vastu aastakümneid, mis on võrreldav hoone ekspluatatsioonieaga. Materjali kõrge mehaaniline tugevus võimaldab seda kasutada eespoolkirjeldatud hoone perimeetri soojusisolatsioonil. Sel juhul, kui teile meenub, paigaldatakse plaadid horisontaalselt ja kaetakse pinnasega, mida mööda kõnnivad inimesed ja millele võidakse paigaldada raskeid esemeid. See aga tähendab, et soojusisolaator peab võimalikult hästi taluma mehaanilisi koormusi. Estrudeeritud polüstürool vastab nimetatud nõuetele. Praktika on näidatud, et sellest materjalist tooted säilitavad talle iseloomulikke omadusi pinnasesse paigaldamisel kuni 7 m sügavuses. Ja kui pinnas on allutatud külmumis – sulamistsüklile, kui selles on palju niiskust, on vahtpolüstürooli kasutamine soojusisolaatorina vägagi kohane. Kõigele lisaks see ei ima ega lase vett läbi, isegi surve all olles, mis on vahete – vahel samuti olulise tähtsusega.

Anton Slepuhhin,
juhataja, OÜ Ehituskonsult Grupp
info@ehg.ee
www.ehg.ee

Причины появления воды и влаги в подвальных помещениях. Методы борьбы

Очень часто приходится инспектировать различные строения, у которых обнаруживаются серьезные проблемы – в подвалах по периметру пола стоит вода, а сырость и влага чувствуется даже на верхних этажах здания. Причин появления воды и влаги может быть множество: амортизация наружной гидроизоляции, отсутствие или плохая работа дренажной системы и системы отвода дождевых вод, высокая теплопроводность стен подвала. Разобраться в конкретных причинах проблем зачастую можно путем простых наблюдений. Например, если протечки появляются во время дождя, нужно искать способы защиты от поверхностных вод. Если же вода появляется через день или более после дождя, вероятной причиной является переувлажнение грунта по периметру дома. Рассмотрим каждый случай подробнее.

Наружная гидроизоляция, выполненная по классической мембранной технологии, не может долго защитить подвал от протечек. Так повреждение гидроизоляционного ковра в одном месте приводит к просачиванию влаги между ковром и защищаемой поверхностью, в данном случае, фундаментом. Более того, гидроизоляционный ковер со временем отслаивается, ведь срок его работы составляет двадцать- двадцать пять лет. Можно назвать много примеров, свидетельствующих, что с гидроизоляцией стен здания не все в порядке. Наиболее характерный из них – горизонтальная трещина, проходящая по ленте фундамента или по стене дома. Обычный сценарий «болезни» выглядит примерно так. В жаркое время года глинистый грунт усаживается, в результат чего по периметру фундамента образуется щель, в которую ветер и небольшие осадки постоянно наносят частицы почвы. Когда же осенью начинаются дожди, увеличивающийся в объеме (за счет наносов) грунт разбухает и создает дополнительные усилия на ленту фундамента. Очевидно что, если землю вокруг здания сохранять сухой,- этого можно избежать. Монолитные полы, стены в подвалах, фундаменты также могут страдать от переувлажнения грунта. Например, образование трещин. Это может быть следствием смещения фундамента, когда насыщенный водой грунт, замерзая, увеличивается в объеме на 9% и даже более. Или когда влага в железобетонных конструкциях вызывает коррозию арматуры. Образующиеся оксиды также увеличиваются в объеме. Усилия при этом создаются огромные. Они могут вызвать образование трещин в стенах, фундаментах, ломать бетонные плиты, полы. Если гидроизоляционный слой здания нарушен, его необходимо восстановить путем нанесения на внешнюю сторону фундамента битумного покрытия. Особое внимание необходимо уделить местам ввода в дом труб инженерных коммуникаций. Нередко их укладывают в песок, который служит прекрасным проводником воды, поэтому необходимо убедиться, что грунт под коммуникациями плотно утрамбован. Также следует хорошо заполнить все трещины и отверстия для прохода коммуникаций герметизирующим составом.

Если дренажная система здания полностью отсутствует, а грунтовые воды подходят близко, нет ничего удивительного в том, что в подвале появляется вода. Для эффективной борьбы с протечками в подвалах можно, также, в дополнении к гидроизоляции, устроить хорошую дренажную систему. Основными элементами дренажной системы являются, как правило, пластмассовые перфорированные трубы диаметром 100 мм, уложенные в заполненные гравием траншеи отверстиями вниз. Трубам придают небольшой уклон в сторону основных магистралей, а последним – в сторону шахты водосборника. Через каждые 15 метров в дренажную трубу встраивают прочистные патрубки.

Система сбора дождевых вод с крыши дома должна обеспечить эффективный их отвод от стен строения. Если водосточные желоба засорились, то дождевая вода будет свободно перетекать через края желобов и падать на землю под ними. Сначала образуются лужи. А потом, если вода не отводится, то она впитается в грунт и в конце концов попадет в подвал. Но даже если желоба чистые, а водосточная труба соединена с дренажной системой, проблем также не избежать – перегнившая листва и твердые частицы с крыши могут забить сливную трубу. Нередко именно по этой причине вода скапливается вблизи стен дома. Некоторые владельцы домов полагают, что можно обойтись забетонированной отмосткой. Действительно, вода сначала стекает от стен дома. Но как только отмостка заканчивается, вода скапливается, а затем устремляется по линии наименьшего сопротивления, согласно законам физики – под отмостку к стенке фундамента.

Стенам фундамента принадлежит заметная роль в энергосбережении и обеспечении длительной сохранности зданий. Тепло уходит и через стены, и через крышу, и через вентиляцию. Но, поскольку на долю подземной части дома в некоторых случаях приходится пятая часть общих теплопотерь, следует обязательно решить вопрос с утеплением фундамента.
В теплых подвалах практикуется утепление цоколя – той части фундамента, что возвышается над поверхностью земли. Цоколь постоянно увлажняется: дождем, талыми водами, потоками воды с кровли, а потому для его утепления используют материалы, способные сохранять теплозащитные свойства во влажной среде. При утеплении цоколя теплоизоляционный материал устанавливают с наружной стороны. Толщина этого слоя определяется по установленным методикам, в основе которых – требования по сопротивлению теплопередаче, предъявляемые к наружным стенам. Понятно, что теплоизоляционный слой в таком случае должен быть обязательно защищен, например, слоем штукатурки по сетке или фасадной плитой. Чтобы исключить контакт наружного штукатурного слоя с влажной землей, удаляют прилегающий к цоколю грунт, штукатурку, находящуюся ниже уровня земли, защищают битумной мастикой, а образовавшуюся выемку засыпают гравием.
Утепляя стены подвала, теплоизоляционный материал также устанавливают с наружной стороны стены поверх гидроизоляционного слоя.

Правильно сделанная теплоизоляция отапливаемых подвалов позволяет весьма существенно снизить потери тепла, а утепление неотапливаемых подвалов дает возможность круглогодично поддерживать в них постоянную плюсовую температуру и исключить образование конденсата на внутренних поверхностях.

Для утепления подвалов и фундаментов используется целый ряд разных материалов. Но, все же, пальму первенства в этой области следует отдать эструдированному полистиролу. Особенностью этого материала является герметичность его пор размером 0,1–0,2 мм. Благодаря этому он практически не впитывает влагу, что для подвальной теплоизоляции, которая нередко контактирует с водой – крайне ценное качество. Также эструдированный полистирол весьма прочен и долговечен за счет специальных добавок, он служит несколько десятилетий, что сравнимо со сроком эксплуатации зданий. Высокая механическая прочность эструдированного полистирола дает возможность применять его при вышеописанной теплоизоляции периметра. В этом случае, если помните, плиты кладут горизонтально и засыпают грунтом, по которому будут ходить люди и на котором будут устанавливаться тяжелые предметы. Это значит, что теплоизолятор должен как минимум хорошо переносить механические нагрузки. Эструдированный полистирол удовлетворяет этому требованию. Между прочим, опыт показал, что изделия из этого материала сохраняют свойства и при глубине закладки в грунт до семи метров! Опять же, если грунт в данном месте подвергается замораживанию-оттаиванию, если в нем много влаги, использование вспененного полистирола в качестве теплоизолятора будет как нельзя кстати. Кроме всего прочего, он не впитывает и не пропускает воду, даже если она поступает под давлением, что иногда тоже немаловажно.

Антон Слепухин,
руководитель OÜ Ehituskonsult Grupp
info@ehg.ee
www.ehg.ee