Kahjuks ei ole enamik meie korterelamutest varustatud mugava kaldteega ratastoolide jaoks. Kui enamik ühiskondlikke hooneid on juba ammu kaldteedega varustatud nagu nõuab ka seadus, siis elumajades on lood kurvad. Parimal juhul on täisväärusliku kaldtee asemel trepiastmetele paigaldatud metallrööpad. Neid mööda võivad tõusta ainult üksikud ratastoolid – need, millel on õnnestunud mahtuda laiuselt rööbaste vahelisele laiusele. Teadke – see tehti teile „reklaamiks“. Käesolevaga kirjeldatud kaldtee – see on kompleksne konstruktsioon laiusega alla meetri.

IMG_2596Lisaks sellele on veel rida tingimusi, millele kaldtee peab vastama. Esiteks, kaldenurk ei tohi olla liiga suur – maksimaalselt 6 kraadi. Erandjuhtudel, renoveerimise või restaureerimise korral, kui tehnilistel põhjustel muud võimalust ei ole, on lubatud kaldenurk 8-10 kraadi. Vastasel korral ei saa kaldteele sõita ja eksisteerib oht tee keskosas tagasi vajuda. Teiseks, kui trepp on pikk, siis peavad olema tehtud ka horisontaalsed vaheplatsid pikkusega mitte vähem kui 1,5 – 2 meetrit, aga kaldtee keeramise korral – mitte vähem kui 2 – 2,5 meetrit iga 6 meetri tõusu kohta. Kolmandaks tuleb kaldtee varustada käsipuudega. Kõik see ei ole tehtud kaugeltki mitte kõikides majades, isegi mitte uutes. Kandvuse küsimuses ei tohi olla kahtlust – kaldtee peab kindlasti kandma paarsada kilogrammi. Pind peab olema libisemiskindel, nii ei libise ei rattad ega ka jalatsid. Tõepoolest võib tõusta ja laskuda mööda enamusi olemasolevaid kaldteid, kuid näidates üles imelist osavust. Lühidalt, ilma projektita siin läbi ei saa.

IMG_2607Meenutagem, et me ei räägi praegu avalikest kohtadest, vaid eelkõige elumajadest. Kui uutes majades on kaldteed peaaegu alati olemas, siis hoonetes, mis on valminud juba eelmisel sajandil, ei ole arvestatud invaliidide ja noorte lapsevanemate huvidega. Tänuväärne ülesanne – barjäärivaba keskkonna loomine väheliikuvate elanikegruppide jaoks. Sellesse gruppi ei kuulu mitte ainult invaliidid, vaid ka rasedad naised, noored emad lapsevankritega ja lihtsalt eakad inimesed, st need, kes kuuluvad väheliikuvatesse elanikonna gruppidesse. Kõikidel nendel on õigus liikumisvabadusele ja oma korteritele takistusteta juurdepääsule.

Igor Bogatõrjov, ABC Haldus OÜ
kinnisvarahaldur
info@abchaldus.ee
www.abchaldus.ee

Право на подъем. Кто нуждается в пандусе для колясок?

К сожалению, большинство существующих у нас многоквартирных жилых домов не оборудованы удобным пандусом для колясок. И если, как и обязывает закон, все общественные учреждения ими оборудованы уже давно, то в жилых домах дела обстоят печально. В лучшем случае, вместо полноценного пандуса установлены металлические рельсы, уложенные на ступеньки. По таким смогут подняться единичные коляски — те, которым повезло совпасть по ширине с расстоянием между рельсов. Знайте — это вам сделали «для галочки». Настоящий пандус — это цельная конструкция шириной не меньше метра.

IMG_2596Кроме того, есть еще ряд условий, которым он должен соответствовать. Во-первых, угол наклона не должен быть слишком крутым, максимум — шесть градусов. В отдельных случаях, в случае реновации или реставрации, когда другой возможности не существует по техническим причинам, допускается угол наклона в 8-10 градусов. Иначе на него никто не сможет заехать, к тому же, есть риск скатиться обратно с середины пути. Во-вторых, если лестница длинная, должны быть оборудованы промежуточные горизонтальные площадки длинною не менее 1,5-2 м, а в случае поворота пандуса — не менее 2-2,5 м через каждые 6 метров подъема. В-третьих, пандус нужно оборудовать поручнями. Все это сделано далеко не во всех домах, даже новых. Вопрос прочности даже не обсуждается – несколько сотен килограммов пандус выдержать обязан. А поверхность должна быть шероховатой, тогда не будет скользить ни коляска, ни обувь. Действительно, подняться и спуститься по большинству из существующих пандусов можно, лишь проявив чудеса ловкости. Короче, без проекта здесь не обойтись.

IMG_2607Напомню, что мы сейчас говорим не об общественных местах, а, в первую очередь, о жилых домах. Если в новых домах пандусы присутствуют практически всегда, то в зданиях, возведенных еще в прошлом веке, нужды инвалидов и молодых родителей не учитывали. Благородная задача — создание безбарьерной среды для маломобильных групп населения. А это, между прочим, не только инвалиды, но и беременные женщины, молодые мамы с колясками, и просто пожилые люди, т.e. те, кто относится к маломобильным группам населения. Все они имеют право на свободу передвижения и беспрепятственный доступ к своим квартирам.

Игорь Богатырев,
управляющий недвижимостью ABC Haldus OÜ
info@abchaldus.ee
www.abchaldus.ee