Fassaadide viimistlus « Korteriühistute ajakiri Meie Haldur

Fassaadide viimistlus

9491314_origHoonete renoveerimisele pööravad elanikud üha rohkem tähelepanu. Korterelamute renoveerimine ja esilekerkivad probleemid on ka meie ettevõttes tähelepanu keskmes. Võrdleme erinevaid fassaadide viimistlemise võimalusi.

Me otsime uusi viimistlusmaterjale, mis sobiksid elamute fassaadide renoveerimiseks, võrdleme nende omadusi ja valime välja vaid need lahendused, mis meie arvates sobivad kõige paremini siinmail kasutamiseks. Erinevate materjalide tehnilised deklaratsioonid võivad jätta küll usaldusväärse mulje, kuid praktilise kogemuseta on neid riskantne uskuda. Sageli ilmnevad renoveerimisel kasutatud ehitusmaterjali tegelikud omadused alles aja möödudes. Mõistlik oleks õppida teiste vigadest, seetõttu tutvustame meie kogemusi selles valdkonnas.

Fassaadi viimistlusmaterjali tüüp / Hind käibemaksuga 20%
Mitteventileeritavad fassaadid
Struktuurkrohv 70,0
Silikoonkrohv (STO) 78,0
Ventileeritavad fassaadid
Kivimassist valmistatud fassaadiplaadid 88,00-90,00
Tsementkiudplaat kivipuruga >85,0
Värvitud tsementkiudplaat kivipuruga (MARMOROC) 90,0

Ülaltoodud hinnad pärinevad eelarvetest ja projektidest.
Hind sisaldab viimistlus- ja isolatsioonimaterjale ning ehitustöid.
Meie hinnangul ei ole õige võrrelda omavahel ainult viimistlusmaterjalide maksumust, kuna tööjõukulu on erinev sõltuvalt konkreetsest materjalist ja fassaadi omapärast.

Mitteventileeritav fassaad

Mitteventileeritava fassaadi renoveerimisel on kõige populaarsemaks materjaliks struktuurkrohv.

Sellist krohvi kasutatakse ennekõike odavuse tõttu ja ka siis, kui muid viimistlusmaterjale ei ole saadaval. On olemas erinevaid krohve väga erinevate omadustega. Viimistluse lõpptulemus sõltub konkreetsest kasutatud krohvi tüübist ja selle omadustest. Pildil kujutatud valik (struktuurkrohv) on ilmselt ebaõnnestunud.

Korterelamu fassaadi viimistlemine struktuurkrohviga on väga vastutusrikas protsess. Seda mõjutavad mitmed tegurid, nagu õige krohvi valik, õhuniiskus, välistemperatuur ning nende näitajate kõikumised töö teostamise ajal. Need avaldavad olulist mõju lõpptulemusele. Tulemuse võib ära rikkuda torm või töös tehtud viga ja, mis on kõige hullem, mõned defektid ilmnevad alles teatud aja möödudes ega pole kohe märgatavad.

Ventileeritavad fassaadid

Selle kohta on saadaval üha rohkem infot. Teades nende fassaadide eeliseid, saavad elanikud otsustada suuremahuliste investeeringute üle, et saavutada parem ja vastupidavam tulemus.
Parim materjal fassaadi renoveerimiseks on kivimassist plaadid.

Kivimassi omadused:
• Minimaalne veeimavus (vähem kui 0,1 %), tänu millele taluvad plaadid madalaid temperatuure.
• Tänu madalale veeimavusele ei teki plaadi pealispinnale niisket kihti, mis soodustab mikroorganismide ja hallituse arenemist ega kogune tolmu. Plaadid on alati puhtad.
• Tänu madalale veeimavusele ei tungi graffiti värv plaadi sisse. Värvi saab lihtsalt lahustiga eemaldada.
• Plaadid on kuumakindlad. Temperatuuri mõjul on deformatsioon minimaalne.
• Plaadid on vastupidavad UV-kiirguse suhtes, ei tuhmu ega muuda oma värvust.
• Plaadid on tulekindlad.
• Plaadid on kemikaalikindlad.
• Glasuurimata plaatide värvus ei ole peale kantud, vaid on kivimassi värvus. Seetõttu on plaadi serva ja pinna värvus ühesugused.
• Kõigist kivimassi tüüpidest sobivad kõige paremini meie hinnangul struktuurpinnaga plaadid, mille pealispind matkib looduslikke materjale kõige täpsemini.
• Kahjustatud plaate on lihtne välja vahetada uute vastu.
Eelised paigaldamisel:
• Lihtne on luua mitmesuguseid mustreid plaatide paigaldamisel. Neid on lihtne viia tellingutele ja paigaldada.
• Plaadid lõigatakse tehases vastavalt vajalikule suurusele. Tänu sellele saab paigaldamise ajal kasutada šablooni, mis tagab ühtlase kauguse plaatide vahel. Paigaldus on väga kiire ja täpne.
• Vajadusel saab plaate lõigata töökohas, kasutades kõige lihtsamaid poest ostetud tööriistu. Lõigatud pinnad ei vaja lisatöötlust ega immutamist. See tagab nii aja kui ka materjalide kokkuhoiu.
• Plaatide paigaldamiseks kasutatavad elemendid on roostevabast terasest, mistõttu paigaldus on väga lihtne. Plaatidesse ei ole vaja teha neediauke. Lihtne paigaldussüsteem võimaldab täielikult vältida vigu, mis tekivad sageli muude viimistlusmaterjalide paigaldamisel.
• Fassaaditöid saab teostada ka talvel – välistemperatuur ei mõjuta tööde kvaliteeti.
Majanduslik kasu:
• Lihtne paigaldus suurendab tootlikkust. Plaatimisel on ühe töötaja poolt tehtud ruutmeetrite arv kõige suurem. See avaldab otsest mõju tööjõukuludele.
• Väiksem plaatide suurus mõjutab jäätmete hulka, kuna vähem plaate tuleb lõigata.
• Ei ole vaja kasutada kalleid immutusvahendeid (ca. 5,8 EUR/m2), et kaitsta fassaadi graffiti eest.
Fassaadi välimus ja keskkonnakaitse:
• Plaate on saadaval paljudes erinevates värvides. See võimaldab teostada omanäolisi projekte.
• Kombineerida saab nii erinevaid värvusi kui ka kujusid, ilma plaate lõikamata.
• Plaadid on keskkonnasõbralikud – ei eralda kahjulikke aineid ja jäätmed on ohutud.
• Väiksema suurusega plaadid võimaldavad viimistleda väiksemaid fassaadielemente.
• Plaadid (looduslik toode) annavad hoonele väga soliidse välimuse.
Praktilised nõuanded:
• Soovitame kasutada struktuurspinnaga plaate. Meie hinnangul ei ole mõistlik kasutada glasuuritud plaate. Kokkupuutel metallkonksudega võivad glasuuri pealispinnale tekkida väikesed praod ja ajapikku võib glasuur maha pudeneda.
• Soovitame säilitada vähemalt ühe pakitäie plaate igast värvusest ja kujust, et purunenud plaat vajadusel välja vahetada. Pakk ei ole suur ega võta palju ruumi ladustamisel.
• Plaatide eeliseid saab näha, tutvudes varem teostatud projektidega.

Kokkuvõtteks

Kõige vastupidavam on ventileeritav fassaad, mis on kaetud keraamilise graniidiga. See vastab ka KredEx-i poolt esitatavatele korterelamu renoveerimise rahastamise tingimustele – ehitustööde garantii 5 aastat (keraamilise graniidi eluiga on üle 50 aasta).

Projekteerimisettevõte Zero Projekt OÜ pakub kogu vajaliku infot ja nõustamist, teostab karkassi arvutusi, aitab valida keraamilisest graniidist plaate vastavalt sobivale suurusele ja pealispinna tüübile, samuti on võimalik tellida ka valmisprojekt kogu teie korterelamu fassaadi renoveerimiseks.

Jevgeni Bulankin, Zero Projekt OÜ
zeroprojektou@gmail.com
www.zeroprojekt.com
Ajakiri Meie Haldur ilmub alates 2011. aastast.
Ajakirja trükiversioon levib tasuta korteriühistute
postkastidesse, väljaanne veebiversiooni saab
alla laadida PDF-failidena.

fb facebook.com/meiehaldur

mail info at meiehaldur.ee

phone 666—41—21